Úgy gondolom, elérkeztünk egy eléggé fontos kérdéshez. Az óvoda-, illetve iskolaválasztás a legtöbb szülőnek okoz némi fejtörést, problémás gyermek esetén pedig jelentő stresszel járhat nemcsak az intézmény kiválasztása, hanem a beilleszkedés időszaka is. De természetesen itt is van megoldás.
2014. július 27., vasárnap
2014. július 23., szerda
Uram, adj türelmet...
"Uram, adj türelmet, hogy elfogadjam, amin nem tudok változtatni, Adj bátorságot, hogy megváltoztassam, amit lehet,És adj bölcsességet, hogy a kettő között különbséget tudjak tenni."
Aki járt már Domján Laci
tanfolyamán, vagy előadásán, annak ismerős lehet ez az idézet,
ami részlet egy Assisi Szent Ferenctől származtatott gyönyörű imából. Vannak időszakok, amikor
sokat mantrázom ezt magamban. Nagyon egyszerűnek tűnik, mégis ha
belegondolunk, ebben a fohászban benne rejlik az emberi lét
bonyolultsága, ugyanakkor a lelki béke, a kiegyensúlyozottság
legfontosabb titka.
Bár egykor magyar tanár is voltam,
nem szeretek mélységesen igaz idézeteket, verseket boncolgatni,
elemezgetni, hiszen azok minden olvasójukra egyénileg kell, hogy hassanak, a
katarzis egy saját élmény, más ember belemagyarázása nem
idézheti elő.
Javaslom, ha tetszik, ha magadénak
érzed, ismételgesd te is magadban, vagy írd le és tedd ki jól
látható helyre, vagy állítsd be a számítógépre kezdő képnek.
Egy-egy ilyen gyógyító erejű idézet szinte észrevétlenül
hozhat magával megnyugvást, felismeréseket, megoldásokat,
elengedni tudást.
Elmondom, hogy bennem milyen gondolatokat ébresztenek e sorok. Valószínű, hogy benned egészen mást.
Nehéz felismerni a megváltoztatható
és megváltoztathatatlan közötti különbséget. Én azzal
egészíteném ki ezt a gondolatot, hogy ismerjük fel, mi az, amin jelenlegi tudásunk
szerint változtatni tudunk. Sok betegségről, rendellenességről
állítja azt az orvostudomány, hogy gyógyíthatatlan, többek
között az autizmusról is. Nem mondom azt, hogy dugjuk a fejünket
a homokba és kergessünk hiú ábrándokat, de gondoljunk bele, hogy
a nyugati orvoslás története folyamán hány gyógyíthatatlannak
hitt betegség ellenszerére, okára, gyógymódjára jöttek már
rá!
Illetve hány olyan betegség van, amelyet a hagyományos
orvoslás gyógyíthatatlannak tart, miközben pl. a homeopátia, az új medicina(biologika), a fitoterápia, és egyéb alternatív gyógyító módszerek már régen ismerik a megoldást, és számos ezeknek köszönhető gyógyulásról találunk
beszámolókat. Ezeket az orvostudomány csodaszámba menő spontán
gyógyulásoknak könyveli el, de a gyógyult betegek, családjaik és
segítőik tudják, hogy bizony itt nem spontán történtek a
dolgok (bár az is előfordul), hanem kemény munka, gyógyulni akarás állt a háttérben.
Tehát inkább azt mondanám, „az
orvostudomány jelenlegi tudása szerint nem gyógyítható”. Ezzel
nyitva hagyom a lehetőségét mindenféle egyéb, vagy jövőbeli megoldásnak, ugyanakkor
elfogadom a pillanatnyi helyzetet...
Igen, előfordulhat az is, hogy
valamely nehézséggel élete végéig együtt kell élnie a
gyermeknek.
Előfordulhat, hogy bizonyos dolgokban
valóban nincs választásunk. De egy valamiben biztosan van: abban,
hogy hogyan éljük meg mindezt. Hogy gyermekünk felé optimizmust,
életörömet, megoldáscentrikusságot, lelki békét, vagy
megkeseredettséget, dühöt, fásultságot sugárzunk. Hogy
megmutatjuk-e neki az utat a problémájával együtt is teljes,
kiegyensúlyozott élethez, vagy azt közvetítjük, hogy bizony
ezzel a nehézséggel nem lehet sikeres, boldog életet élni. Hogy ellenségnek tekintjük-e a külvilágot, vagy a negatív tapasztalatokra nem fókuszálva megkeressük a külvilágban is szövetségeseinket.
Fontos tudunk, hogy hozzáállásunk megváltoztatásával gyermekünk hozzáállása, énképe is változik. Nem baj, ha tisztában van hiányosságaival, nehézségeivel, de azzal is tisztában kell lennie, hogy a boldog, teljes élet rajta is múlik.
2014. július 22., kedd
Egy lépés hátra
Amikor elkezdtem írni ezt a blogot, azt ígértem, pozitív leszek, nem fejtegetem a problémákat, nem sajnálom magunkat, nem írom le sérelmeinket, negatív tapasztalatainkat. Ehhez eddig is tartottam magam, most sem tervezem másképp, még is úgy érzem, írnom kell arról, hogy mi történik, amikor az embert (remélhetően átmenetileg) elhagyja optimizmusa.
2014. július 20., vasárnap
Útban a GAPs-diéta felé : "sokmindenmentes" csokitorta szülinapra
Receptet még nem nagyon tettem közzé ezen a blogon (talán kivéve a befőzés posztnál), úgyhogy épp ideje. Hiszen ha valakit netán sikerült meggyőznöm (vagy más valakinek sikerült meggyőznie), hogy a GAPs diéta, vagy a cukor-, glutén-, tehéntejmentes diéta kiutat jelenthet számos gyermekkori magatartási/pszichés/tanulási problémából, enyhítheti az autizmust, akkor első körben receptek után kezd el kutatni. Hát akkor íme!
2014. július 18., péntek
Még egyszer természetesen!!!
Ahogy annak idején nehézséggel élő gyermekünk kedvéért szépen fokozatosan elkezdtünk egyre természetesebben élni, környezetbarát (és egészségbarát) háztartást vezetni, bioélelmiszereket fogyasztani, természetes tisztálkodószereket használni, tudatosabban kiválasztani élelmiszereinket és mindazt ami körülvesz, mi is elkezdtük egyre jobban érezni magunkat. És mindezek a változtatások kisebbik, egészségesen fejlődő gyermekünkre is nagyon jó hatással voltak. És sok "zöld" szokásunk elterjedt azóta a családban is.
2014. július 17., csütörtök
Csak természetesen III.....Így gyógyulunk mi!
Mai szösszenetem még mindig a méregtelenítés, vegyszermentesség jegyében íródik. Előző két posztomban itt és itt) már írtam arról, mennyire fontos, hogy nehézséggel élő gyermekünket minél jobban tehermentesítsük a környezeti mérgektől. A GAP-szindrómáról szóló szakirodalom is leírja és én is tapasztalom, hogy mivel az autizmus, hiperaktivitás, és egyéb általam tárgyalt problémák mind az emésztőrendszer nem megfelelő működésére vezethető vissza, ezért a legtöbb ilyen gyermeknél (és felnőttnél) megfigyelhetünk valamilyen immunrendszeri betegséget (pl. asztma, allergia, ekcéma), légúti betegségekre való hajlamot, vagy emésztési problémát.
2014. július 16., szerda
Csak természetesen II...Gyógyító háztartás
Szóval akkor folyt. köv....az előzmények ebben a bejegyzésben. Ott tartottam, hogy a GAP-szindróma című könyv elolvasása után úgy döntöttem, hogy haladéktalanul megszabadulok a környezetünkben (és bennünk) lévő sok-sok méregtől, amennyitől csak tudok.
Nincsenek véletlenek, éppen ebben az időszakban indult lakóhelyemen egy ökokör, ahova rögtön jelentkeztem is. Így több oldalról támogatva indulhatott a zöldítés, elindultunk az úton a környezet-, és egészségtudatosabb élet felé.
Miután a lehető leginkább környezetkímélő módon megszabadultunk a szintetikus tisztítószerektől és kozmetikumoktól, elkezdtem kísérletezni a háztartásban ezek alternatív, természetesebb változataival.
Kísérletezéseim eredménye:
Nincsenek véletlenek, éppen ebben az időszakban indult lakóhelyemen egy ökokör, ahova rögtön jelentkeztem is. Így több oldalról támogatva indulhatott a zöldítés, elindultunk az úton a környezet-, és egészségtudatosabb élet felé.
Miután a lehető leginkább környezetkímélő módon megszabadultunk a szintetikus tisztítószerektől és kozmetikumoktól, elkezdtem kísérletezni a háztartásban ezek alternatív, természetesebb változataival.
Kísérletezéseim eredménye:
- A mosáshoz meleg vízben feloldott mosószódát, öblítő gyanánt ecetet (benne illóolajakat, néha mosóparfümöt) használok. Fehérítéshez szódabikarbónát/nátrium-perkarbonátot/citromlét, folteltávolításhoz hagyományos, főzött házi szappant.
- Kézi mosogatáshoz Ecover mosogatószert alkalmazok, mosogatógépbe mosószóda és citromsav keverékét, a mosogatógép öblítőtartályába ecetet teszek.
- Felmosni ecetes-illóolajos, vagy mosószódás-illóolajos vízzel szoktam.
- Ablakot pucolni ecet és házi pálinka keverékével. (Tökéletesen ragyogó a hatás, a kocsmaszag meg hamar elillan :-))
- Vízkőoldásra citromsavat, vagy 20%-os ecetet használok.
- Tűzhelytisztításra 20%-os ecetet, vagy kávézaccot használok.
- A toalett tisztítására citromsav és szódabikarbóna keverékét használom, illatosítására narancs, vagy citrom illóolajat.
- A gyerekeket házi kecsketejes szappannal fürdetjük, a fogukat Weleda bio fogkrémmel mossák, ami fluoridmentes (ez nagyon fontos, a fluorid fekete listán van!), hajukat házi gyógynövényes hajmosó szappannal mossuk (a szappanokat szappankészítő ismerősöktől veszem).
Természetesen az út, a kísérletezés még nem ért véget. Időről időre egyre több és jobb praktikát, natúr terméket fedezek fel. Ezekkel a megoldásokkal sok pénzt megspórolunk (ezt lehet a diétára, fejlesztésekre fordítani) és az egész család egészsége javult. "Kicsit más" fiamnak szinte teljesen eltűnt az asztmája, nekem a pollenallergiám jelentősen mérséklődött. Bőrünk állapota rengeteget javult, érezhetően frissebb, egészségesebb a levegő az otthonunkban.
És ennyivel kevesebb méreg terheli fiunk idegrendszerét, ez is közelebb viszi a gyógyuláshoz, tisztuláshoz.
Ha problémás gyermeked van, vágj bele a fent felsorolt változtatásokba! Megéri!
2014. július 15., kedd
Csak természetesen!
Ha úgy döntöttél, hogy idegrendszeri/pszichés/tanulási problémával élő, vagy autista gyermekeddel kipróbálsz egy alternatív utat, tájékozódsz a Gaps-diétáról, illetve a GAP-szindróma miben létéről, láthatod, hogy a módszer/elmélet "szülőanyja", Natasa Campbell-McBridge doktornő nagy hangsúlyt fektet a megfelelő étrend kialakítása mellett a méregtelenítésre, a gyermek környezetének vegyszertelenítésére is.
2014. július 13., vasárnap
Nyugi! :-)
A napokban ezen a blogon olvastam az "aggódáspiramisról". Eszerint mindig a legnagyobb kaliberű dolgok miatt aggódunk, például ha éppen kirúgtak az állásunkból, akkor valószínűleg nem amiatt aggódunk, hogy nincs kitakarítva a nappali, és mi lesz, ha valaki váratlanul betoppan.
Elgondolkodtam, hogy vajon így van-e ez minden esetben, például ha van egy nem egészségesen fejlődő gyermeked, akkor ezzel egy csomó aggódnivaló kikerül a látótérből?
Elgondolkodtam, hogy vajon így van-e ez minden esetben, például ha van egy nem egészségesen fejlődő gyermeked, akkor ezzel egy csomó aggódnivaló kikerül a látótérből?
2014. július 12., szombat
Más közegek...mozogj, érezz, fejlődj!
Mozogni jó, mozogni egészséges! Sőt bizonyos mozgásformáknak egyenesen varázslatos a hatásuk egy problémás gyermeknél, lásd TSMT torna. De a konkrét fejlesztési céllal "kitalált" tornákon kívül is számos olyan mozgásforma van, amelyeknek terápiás hatása lehet figyelemzavar, túlmozgásosság, autisztikus tünetek, tanulási nehézségek, vagy egyéb idegrendszeri/pszichés problémák esetében.
2014. július 11., péntek
Gyógyítsd magad!
Egészségesen fejlődő gyermekek esetében is nagyon fontos, hogy beépítsük mindennapjainkba a pozitív megerősítéseket. Ebbe a mindennapos apró dicséretektől ("De örülök, hogy szépen köszöntél a boltban!") az általánosabb pozitív állításokig (Ügyes vagy!/De sokat ügyesedtél!, Erős vagy!, Egyre egészségesebb vagy!) sok minden bele fér.
Persze itt is fontos az agykontroll tanfolyamon is említett "pozitív realizmus", ne dicsérjük agyon a gyerkőc rajzát, ha csak kettőt firkantott a papírra, illetve ne mondjuk neki, hogy makk egészséges, amikor éppen 39 fokos lázzal fekszik!
Persze itt is fontos az agykontroll tanfolyamon is említett "pozitív realizmus", ne dicsérjük agyon a gyerkőc rajzát, ha csak kettőt firkantott a papírra, illetve ne mondjuk neki, hogy makk egészséges, amikor éppen 39 fokos lázzal fekszik!
2014. július 10., csütörtök
It works!
Kedves olvasóm, ha lelkes agykontrollos vagy, és pontosan tudod, mert megtapasztaltad, hogy a gondolat ereje hegyeket mozgathat meg, akkor elnézést, amiért több bejegyzésemben is azt igyekszem bizonyítani, hogy az agykontroll működik. Bár úgy tapasztaltam, sikertörténeteket agykontrollos "öreg rókák" is szeretnek hallani.
2014. július 8., kedd
Liebster Award díjat kaptam!
Kedves Olvasóim!
Azon megtiszteltetésben volt részem a
múlt héten, hogy két kedves blogíró társamtól Gyebnár
Tímeától, a http://office-inform.hu/ oldal szerzőjétől és
Kovács Mónikától, a http://gyereksziv.blogspot.hu/ blog írójától
Liebster Award díjat kaptam. Ez egy vándor díj kezdő blogolóknak.
Aki megkapja, annak a díj küldője által feltett négy kérdésre
kell válaszolnia, majd továbbadnia a díjat néhány szintén kezdő
blogíró társnak, négy újabb kérdéssel.
2014. július 6., vasárnap
Rendhagyó bejegyzés -- Ádi és Moncsa története
Ebben a bejegyzésemben nem magamról, nem magunkról írok, nem is módszert ismertetek. Itt szeretném
bemutatni egy kedves bloggertársam, Moncsa és egy csodálatos
kisfiú történetét, mert számomra példaként szolgál. Példaként
arra, hogy hogyan lehet boldogan, szeretetben nevelni egy
rendellenességgel született gyermeket, mennyire fontos ilyenkor a
családi összetartás, a hit, és a feltétel nélküli anyai
szeretet. Az ő 8 éves kisfiának nem tanulási, vagy viselkedési,
pszichés problémája van, hanem achondroplasiás,
ami a törpenövés egyik leggyakoribb fajtája. A sajátos
arányokkal rendelkező testalkat mellett légúti, izomtónusbeli és
egyéb eltérésekkel is járhat, az intellektus normál.
Moncsáéknak
van még egy 2 és fél éves kislányuk, boldog, harmonikus családi
életet élnek.
Idézek
egy Tőle kapot levélből. Merítsünk erőt belőle!
2014. július 4., péntek
Befőzésre fel! (Cukrot, tartósítószert NE vegyél!)
Az előző bejegyzésemben arról beszéltem, mennyivel megkönnyítheti a diétáztató szülő (vagy a diétázó személy) dolgát, ha nyáron feltankolja az éléskamráját saját készítésű, cukor és tartósítószer mentes befőttekkel, savanyúságokkal, lekvárokkal, különböző formában eltett zöldségekkel és gyümölcsökkel.
2014. július 2., szerda
Hogyan tegyük könnyebbé a diétát?
Egy gyermeket diétáztatni nagyon munkás, nem olcsó, és nagyon jó szervezőkészséget kívánó feladat. Pláne ha olyan összetett diétáról van szó, mint a GAPs. De ha csak néhány alapanyagot hagyunk el (pl. glutén, tehéntej, cukor, tartósítószer - kezdetben ezek közül érdemes választani), akkor is életünk szerves részévé válik a főzés.
Egy idő után minden diétáztató anya fejében felmerül: hogyan lehet ezt egyszerűbbé, gyorsabbá, olcsóbbá tenni úgy, hogy közben az ételek minőségéből ne engedjünk és ne hibázzunk a diétában sem?
Mai tippem: A BEFŐZÉS, éspedig cukor és tartósítószer nélkül. Ha bárhonnan hozzájutsz szezonban olcsón, vagy netán ingyen nagy mennyiségű gyümölcshöz, vagy zöldséghez, akkor javaslom, ne habozz!
Igen, kicsit melós (bár minden eltett dolognak megvan a végtelenül egyszerű, mégis finom receptje), de egész évben élvezhetjük a nyári néhány órahossza munka gyümölcsét (stílszerűen :)). EZ TAPASZTALAT!
Hihetetlen jó érzés, amikor bedobom a húst a sütőbe, előkapok egy üveg szuperfinom körtebefőttet, és már kész is a GAPs diétának megfelelő második fogás.
Vagy egy gyors vacsi: eltett lecsóra ráütök néhány tojást, és már élvezheti is a család a nyár ízeit télen.
Vagy gőzöm nincs, mit kenjek a gluténmentes/paleo/GAPs kenyérre, hogy ehető legyen? Elő a házi lekvárt, vagy zöldségkrémet, elég domináns az ízük ahhoz, hogy a szokatlan kenyereket ehetővé tegye.
Újabb kérdés: ÉS NEM ROMLIK MEG?
Válasz: NEM!!! Tényleg!
Ha szépen kiforralod előtte az üvegeket és a kupakokat (lehetőleg új kupakokat), forrón töltöd az üvegbe a főzött dolgokat, vagy elég ideig dunsztolod a dunsztolni valókat, dugig rakod az üvegeket, majd ha rászorítottad a kupakot, fejre állítod, végül beteszed száraz dunsztba, akkor tutira nem! Még akkor sem, ha egy gramm cukor sincs benne, vagy nyírfacukorral/eritrittel készítetted. Tartósítószernek pedig a közelébe sem megyünk! :-)
Következő bejegyzésemben konkrét egészséges befőzési recepteket osztok meg, tisztázzuk a befőzési alapfogalmakat (dunszt, száraz dunszt) de addig is, nézd meg, hogyan készítem a meggybefőttet minden nélkül. Ja, a receptben kukta szerepel, én nem kuktában csinálom, csak nagy fazékban, és úgy is működik :-)! Köszönet a receptért Antal Valinak!
Egy idő után minden diétáztató anya fejében felmerül: hogyan lehet ezt egyszerűbbé, gyorsabbá, olcsóbbá tenni úgy, hogy közben az ételek minőségéből ne engedjünk és ne hibázzunk a diétában sem?
Mai tippem: A BEFŐZÉS, éspedig cukor és tartósítószer nélkül. Ha bárhonnan hozzájutsz szezonban olcsón, vagy netán ingyen nagy mennyiségű gyümölcshöz, vagy zöldséghez, akkor javaslom, ne habozz!
Igen, kicsit melós (bár minden eltett dolognak megvan a végtelenül egyszerű, mégis finom receptje), de egész évben élvezhetjük a nyári néhány órahossza munka gyümölcsét (stílszerűen :)). EZ TAPASZTALAT!
Hihetetlen jó érzés, amikor bedobom a húst a sütőbe, előkapok egy üveg szuperfinom körtebefőttet, és már kész is a GAPs diétának megfelelő második fogás.
Vagy egy gyors vacsi: eltett lecsóra ráütök néhány tojást, és már élvezheti is a család a nyár ízeit télen.
Vagy gőzöm nincs, mit kenjek a gluténmentes/paleo/GAPs kenyérre, hogy ehető legyen? Elő a házi lekvárt, vagy zöldségkrémet, elég domináns az ízük ahhoz, hogy a szokatlan kenyereket ehetővé tegye.
Újabb kérdés: ÉS NEM ROMLIK MEG?
Válasz: NEM!!! Tényleg!
Ha szépen kiforralod előtte az üvegeket és a kupakokat (lehetőleg új kupakokat), forrón töltöd az üvegbe a főzött dolgokat, vagy elég ideig dunsztolod a dunsztolni valókat, dugig rakod az üvegeket, majd ha rászorítottad a kupakot, fejre állítod, végül beteszed száraz dunsztba, akkor tutira nem! Még akkor sem, ha egy gramm cukor sincs benne, vagy nyírfacukorral/eritrittel készítetted. Tartósítószernek pedig a közelébe sem megyünk! :-)
Következő bejegyzésemben konkrét egészséges befőzési recepteket osztok meg, tisztázzuk a befőzési alapfogalmakat (dunszt, száraz dunszt) de addig is, nézd meg, hogyan készítem a meggybefőttet minden nélkül. Ja, a receptben kukta szerepel, én nem kuktában csinálom, csak nagy fazékban, és úgy is működik :-)! Köszönet a receptért Antal Valinak!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)