2014. november 30., vasárnap

Kutyaterápia

Nem terápiás okokból szereztünk kutyát, még csak nem is nevelési célzattal. Én kaptam a kis tacsit a születésnapomra, mivel nagyon rég vágytam rá. "Kicsit más" Nagyfiam  pici kora óta tartott minden kutyától, a kicsiktől és a nagyoktól is. Egyébként is csak "messziről" érdekelték az állatok, nagyon szerette nézni, figyelni őket, de hozzájuk érni, megfogdosni, nyúzni, azt nem. A legédesebb, legpuhább kiscica esetében is maximum egy felszínes simogatást eresztett meg.
Ugyanígy viseltetett a mi Tücsink iránt is, amikor a kutyabébi megérkezett családunkba. Nagy érdeklődéssel, de jelentős távolságból figyelte, nevetgélt rajta, de simogatni, dögönyözni a folyton nyalogató, kezünk után kapkodó kutyakölyköt, azt már nem!
Aztán kezdett megtörni a jég.
Először kutyasétáltatáskor elkérte a pórázt. Gondolhatjátok, mekkora feladat egy figyelemzavaros gyereknek teleszkópos pórázzal vinni egy még neveletlen kölyöktacskót! De megoldotta! És egyre ügyesebben oldotta meg. Ma már szinte mindig ő fogja a pórázt. És itt kezdődik a terápia: kutyasétáltatás közben figyelni, összpontosítani kell, nem lehet elmerülni a saját belső kis világban (amire hajlamosak az autisztikus vonásokkal élő élő gyermekek), felelősséget kell vállalni egy másik kis élőlényért.
Aztán kezdte egyre közelebb engedni magához itthon is a folyton játszani vágyó kisállatot. Már nem zavarja (annyira) egy-egy kutyapuszi, vagy kisebb harapás sem. Minden nap azzal kezdi, hogy gyorsan felöltözik és kimegy Tücsihez. Este fürdés előtt kimegy és elköszön tőle. Ha hazajön az iskolából, vagy valahonnan, elmeséli Tücsinek, hogy hol volt és mi történt vele. Ez azért nagy szó, mert nekünk évekig nem mesélt semmit az óvodában, iskolában történtekről. Ha Nagyszülőknél vannak a Tesóval és telefonálunk nekik, az az első kérdése, "Tücsi hogy van?"
És azóta más állatokhoz is megváltozott a viszonya.
És az emberekkel is nyitottabb, közlékenyebb. Mert ez a kutyus azt fejleszti rajta, amire a legnagyobb szüksége van. A mások érzelmeibe való belehelyezkedés képességét, a másik emberre, élőlényre való ráhangolódás képességét, a másikra való odafigyelés képességét, ahogy már említettem, a koncentrációt, a felelősségvállalást, és még sorolhatnám.
Szóval Tücsi nem terápiás kutyának indult. De most már autisztikus, figyelemzavaros gyermek mellé bátran ajánlom, (persze ha a családban megvan a kellő mennyiségű állatszeretet), szerezzetek be egy kutyát!
Kíváncsian várom, van-e valakinek hasonlóan jó tapasztalata problémás gyermekkel és háziállattal!

2014. november 29., szombat

Csináljunk valamit!

Ezen a blogon és blogon kívül is már többször megfogalmaztam célomat a spektrumon lévő fiammal és a családommal kapcsolatban. Valahogy így hangzik: "Legyen belőle boldog, kiegyensúlyozott, teljes életet élő, vágyait felismerni és megvalósítani képes gyermek, kamasz, felnőtt! Legyünk képesek megélni a mindennapok örömeit, tanulni, fejlődni együtt mint család, és külön-külön is".
 E cél felé nagyképűség nélkül állíthatom, egész jó úton haladunk. Mostanában viszont úgy érzem, ez részcéllé vált egy nagyobb célon belül. 

Mi a nagyobb cél?
Sok-sok spektrumon lévő, illetve tanulási/pszichés zavarokkal küzdő gyermeknek és családjaiknak szeretnék segíteni ugyanebben.


Nem tudom miért (illetve tudom, de elég spiriti a magyarázatom, úgyhogy inkább nem írom le), az utóbbi időben folyamatosan jönnek velem szembe tanácstalan, kétségbeesett szülők, pedagógusok, nem tudván mit kezdeni a viselkedési, tanulási zavarokkal küzdő, sokszor még nem is diagnosztizált, vagy félrediagnosztizált gyermekekkel. Ezek a gyerekek általában nem kapják meg a megfelelő fejlesztést (nem a szülő hibájából), instrukciókat sem nagyon kapnak a szülők, merre induljanak el velük. Nem kapnak a gyermekek vizuális segítséget (autizmus esetén), pedig lehet, hogy sok gondot megoldana. Nem hallottak még a diéta ezen a téren kifejtett hatásairól, vagy csak nem mernek belevágni, nem hallottak még, vagy csak nem hisznek az alternatív gyógymódokban (pl. homeopátia, családállítás, kineziológia, agykontroll). Sokszor nem a legmegfelelőbb közösségbe járnak, de a szülő nem mer váltani, mert nem lát igazán alternatívát.
Pedig, ezekre a nehézségekre a fejlesztések, terápiák, gyógymódok egész arzenálja áll már rendelkezésre. Számos eszköz létezik, amelyekkel könnyebbé lehet tenni ezen gyerkőcök és az őket nevelő családok életét. És ezek közül számos nem kerül horribilis összegekbe és nem kivitelezhetetlenül bonyolult.
Úgy látom, ezeknek a szülőknek elsősorban bátorítás, támogatás kell, pozitív példák, sikerek, gyakorlati tanácsok és sok-sok INFORMÁCIÓ. Hiszen bennük is meg van az erő és a határtalan szeretet, ami ehhez az úthoz kell, csak néhány útjelzőtáblára van szükség.
Igen, mi sem értünk még végig az úton. Mi sem próbáltunk még számos bizonyítottan hatásos gyógymódot. De már rég sikerült magunk mögött hagyni a reménytelenség és tanácstalanság mezsgyéjét, hiszen amit eddig csináltunk, annak letagadhatatlan az eredménye és ami ezután jön, abban is számtalan lehetőség rejlik. (Például hamarosan elkezdjük a homeopátiás védőoltás-kivezetést.)
Kedves szülők, akik már elindultatok ezen az úton és szép sikerek vannak már mögöttetek! És akik még az elején jártok, de hisztek a javulásban, gyógyulásban, együtt fejlődésben! CSINÁLJUNK VALAMIT! Segítsünk egymásnak és terjesszük a tudást, az ismereteket! Merjünk egymástól kérdezni és segítséget kérni! És HIGGYÜK EL: ezek a gyerekek képesek a boldog, kiegyensúlyozott, egészséges életre.



2014. október 20., hétfő

Diagnózis előtt

A mai témám úgy gondolom, nagyon fontos az érintett családok számára, de eddig nem mertem róla írni. Egészen egyszerűen azért, mert nagyon összetett kérdésről van szó, amit sokfelől meg lehet közelíteni és többféle válasz van rá. Itt sem fogom száz százalékosan körüljárni, inkább csak gondolatokat vetek fel. A kérdés a következő:
Ha pszichés/tanulási/viselkedési zavart veszünk észre gyermekünknél, esetleg autisztikus jegyeket fedezünk fel (esetleg a közösségben, óvodában, bölcsődében, iskolában jeleznek komolyabb problémát), kérjünk-e szakembertől/szakbizottságtól, esetleg pszichiátriáról hivatalos diagnózist, szerezzünk-e "papírt"?

2014. szeptember 30., kedd

Két gyors paleo sütirecept glutén- és tejmentesen

Fogadjatok szeretettel két jól bevált gyors, egészséges, finom és a  Gaps, gluténmentes, kazeinmentes, cukormentes diétákba tökéletesen beleillő receptet!

Sütőtökös muffin

Hozzávalók:
30dkg sült sütőtök (a maradékot javaslom befalni, vagy sütőtökös szendvicskrémet készíteni belőle, majd befalni)
3 tojás
3 evőkanál méz
10 dkg kókuszzsír olvasztva (ha nem szigorúan tejmentes, akkor vaj)
 1 késhegynyi szódabikarbóna
15 dkg mandulaliszt, vagy őrölt mandula
fahéj
szekfűszeg
vanília por, vagy vanília rúd belseje
(az utóbbi háromból  1-1 csipet)

Elkészítés: 
Kutyuljuk össze a hozzávalókat! Nem kell túlzottan kikeverni, mert akkor a tészta kevésbé lesz szellős. Kanalazzuk muffin-formákba (én fagyiadagoló kanállal szoktam), majd süssük meg. Tűpróbával ellenőrizhetjük, hogy átsült-e.
Mindkét formában ízletes és nagyon "őszi"

Banános-kókuszos muffin

Hozzávalók:
A kép illusztráció.
A saját az utóbbi két alkalommal elfogyott, mire lencsevégre kaptam volna. :-)
2 puha, kicsit "szottyadt" banán
1 alma lereszelve
10 dkg kókuszreszelék
3 tojás
10 dkg olvasztott kókuszzsír (vagy vaj)
2-3 evőkanál méz
1 mokkás kanál vanília por
1 késhegynyi szódabikarbóna
5 dkg mandulaliszt

Elkészítés:
Miután összekevertük a hozzávalókat, a banánok méretétől és az alma víztartalmától függően tésztánk lehet túl sűrű, vagy túl híg. Ezt plusz egy tojás, vagy némi mandulaliszt hozzáadásával kompenzálhatjuk.
Ha a tészta szépen kanalazható, olyan lágy kalácstészta-állagú, mehet a formákba, majd a sütőbe.













2014. szeptember 28., vasárnap

A szeretet magja

Pici udvarunkban van egy komposztláda. Ide kerül tetemes gyümölcs- és zöldségfogyasztásunk maradéka. Ezzel is hozzájárulunk egy icipicit környezetünk védelméhez, támogatjuk a természetes körforgást (szerves hulladékból jó termőföld, ami aztán új növényeket táplál, majd a növények fel nem használt részeiből ismét komposzt...).
Idén a Földanya megjutalmazott bennünket környezettudatosságunkért. A komposztláda mellett kibújt a földből két kis palánta. Sokáig találgattuk, vajon tök, dinnye, vagy cukkini (értünk ám hozzá:-)).
A palánták nőttek-nőttek megállíthatatlanul, az indák futottak-futottak, átszőtték az udvart és sok-sok gyönyörű sárga virágot hoztak. Végül a virágok helyén megjelentek a kis sütőtökök Ahogy nőttek a kis tökök, bizony rá kellett eszmélnünk, hogy ez a két növény annak a hatalmas, ha jól emlékszem, 6 kilós sütőtöknek a magjából kelt ki, amit januárban vettünk a biopiacon.
Jelenleg ott tartunk, hogy 6 db óriási és több kicsi sütőtök mosolyog az udvarunkon, a nagyok már kezdenek sárgulni.
Ahogy nézem kicsit eklektikus, nem túl rendezett udvarunkat a makk egészséges, terpeszkedő növénnyel, elgondolkodom azon, milyen nagy és csodálatos dolog lehet egy pici magból, ha megkapja az optimális körülményeket. Mi tényleg nem csináltunk vele semmit, csak "hagytuk nőni". Vigyáztunk, hogy ne lépjünk rá az indáira (ez ma már elég nehéz), amikor az utca fele kezdett futni, visszakanyarítottuk,...és ennyi. No és gyönyörködtünk benne és "szerettük".
Egy spirituális témájú műsorban hallottam azt a gondolatot, hogy mindenkiben megvan a jó és a rossz "magja" is, de nem mindegy, melyiket locsoljuk, melyiket tápláljuk magunkban és a másikban. Amelyiknek energiát adunk, az hatalmasra növekszik, amelyiknek nem, az elsatnyul.
Eszembe jutott az agykontroll tanfolyam babcsíráztatós kísérlete is. Itt négy szem babot kellett azonos körülmények között csíráztatni, a négyből megjelölni kettőt, és arra a kettőre minden nap alfában és ébren többször szeretettel gondolni és elképzelni, ahogy hatalmasra nő. Az eredmény: az a két bab, amelyik pozitív energiát kap, sokkal hamarabb csírázik ki és valóban gyorsabban, nagyobbra nő, mint a másik kettő. Ez bármilyen növénnyel kipróbálható. Én tavaly paradicsompalántákkal csináltam ezt, az eredmény elképesztő volt, centikben, majd paradicsomtermésben mérhető.
Miért ne működne ugyanez embereknél, problémás gyermekeknél, önmagunknál?
Ne gondold, ha "csak" pozitív állításokat mondogatsz magadban (és hangosan) gyermekeddel
kapcsolatban, ha sokszor elképzeled boldognak és egészségesnek, ha nem aggodalommal, hanem szeretettel, büszkeséggel gondolsz rá, akkor nem tettél semmit!








2014. szeptember 23., kedd

Üzenet alfában

Ma egy olyan nehézség egyik megoldási lehetőségéről olvashattok, amely minden autizmussal, vagy egyéb pszichés zavarral (pl. hiperaktivitás) élő gyermeket nevelő család esetén fennállhat. Éspedig ez az olyan hisztik, pánikrohamok, dührohamok, jelenetek kezelése, amelyek hosszabb-rövidebb ideig megakadályozhatják, hogy a család a legalapvetőbb hétköznapi tevékenységeit végezze, hogy pl. tömegközlekedésen utazzon, hogy különböző közösségi programokra menjen, vagy akár baráti, családi kapcsolatait ápolja.

2014. szeptember 20., szombat

Új terápia

Új terápiába fogtunk. Közben az eddigieket is visszük.
Megy a diéta, melyet inkább most már egészséges életmódnak neveznék, mert család szintjén ráálltunk és nem láttuk kárát...

Megy az okosító torna csoportban, mert ez a mozgásforma nálunk csodákat tesz, mert jó alkalom az egyébként nehezen kapcsolatot teremtő gyerkőcnek a szocializációra és nem utolsó sorban mert Fiunk imádja.

Megy az egyéni TSMT torna, újra kezdtük, mert kissé "szétesett" a nyáron a figyelme, úgy vettük észre, hogy ez a fajta idegrendszeri stimulálás nagyon-nagyon jó hatással van rá. Ja és ezt is nagyon szereti.

Hogy mi az új?
Sok töprengés után elvittük egy olyan gyógypedagógushoz, aki autizmusra specializálódott, nagyon régóta csak autistákkal foglalkozik. Hogy miért sok töprengés után? 
Mert mi nem tekintettük őt igazán autistának soha. A legzűrösebb korszakában is volt rengeteg
Izgalmas út
nagyon-nagyon nem autista tulajdonsága (pl. a humorérzéke) és azóta meg annyira sok autisztikus tünetét elhagyta, hogy a vele foglalkozó pedagógusok sem az autisztikus jegyeit tartották a leglényegesebb hiányosságának (inkább pl. a figyelemzavarát). 

De most úgy érezzük, hogy szüksége van ilyen irányú támogatásra is. Mert a kortársai már nem annyira elfogadóak, mint óvodáskorában. Mert úgy látjuk, szeretne barátkozni, de nehezen tud, mert hiányosak az eszközei. Mert néhány helyzetben kicsit furcsán viselkedik, ezt a furcsaságot pedig nem mindenki tolerálja. Mert vannak helyzetek, amikor nem látja át a másik esetleges rossz szándékát, így az átlagnál jobban megvezethető.

Szerencsére mindez fejleszthető, sőt teljesen korrigálható. 
Meg tudja tanulni, hogyan ismerje fel mások érzéseit, szándékait, hogyan fejezze ki a sajátját.
Meg tudja tanulni, hogyan teremtsen kapcsolatokat.
Vannak eszközök, amelyek segítik eligazodni a mindennapokban, így összeszedettebbé, kiegyensúlyozottabbá teszik.
Boldog vagyok, mert újabb eszközt kaptunk, amellyel Fiunkat hozzásegítjük a teljes, egészséges élethez. Izgatottan várom, hogy belevágjunk. (Kicsit a nyáron már belekóstoltunk a vizuális napirenddel.)
Fogok ezekről írni, ahogyan mi is szép sorban megismerjük, az eszközöket, módszereket. 
Nagyon jó dolog együtt fejlődni.





2014. szeptember 17., szerda

Csak úgy....

Azt hiszem, amióta írogatok, nem történt még meg, hogy konkrét cél nélkül, valamilyen általam fontosnak tartott, megosztani való információ nélkül kezdjek bele egy bejegyzésbe. Ennek is eljött az ideje.
Egy fantasztikusan jó zenét hoztam mára Nektek.

2014. szeptember 15., hétfő

Glutén- és tejmentes kenyér 1.

Úgy látszik, mostanában receptmegosztogató hangulatban vagyok. Csodálkozom is magamon, hogyan is nem osztottam meg eddig azt a receptet, amit gyakorlatilag minimum heti háromszor megsütök.

2014. szeptember 11., csütörtök

Szilvás gombóc glutén- , cukor és kazeinmentesen

Most, hogy újra elkezdődött az iskola, nekem is, mint sok más gyermekét diétáztató szülőnek, gondoskodnom kell arról, amit minden reggel Fiam uzsonnás dobozába, illetve mini éthordójába pakolok.
Persze a nyári szünetben is folyamatos feladat volt a sütés-főzés, de most valahogy kevesebb idővel kell gazdálkodnunk ezen a téren is, hiszen a suli mellett újra kezdődtek a délutáni fejlesztések, tornák. Ráadásul nem árt mindig előre gondolkodni, hiszen a "felhasználás" napjának reggelén, lehetőleg 7 órára legkésőbb ott kell, hogy sorakozzon az iskolatáska mellett az előtérben az éthordó is, megtöltve diétás, egészséges, finom, tetszetős és jól melegíthető ebéddel.

2014. szeptember 8., hétfő

"Facsari"--Tisztulás vidáman

A mai napon arról a szertartásról olvashatsz, amelyet elsőként vezettünk be életünkbe Natasa Campbell-McBride Gap-szindróma című könyvének elolvasása után, és ez a frissen facsart gyümölcs-zöldséglevek fogyasztása.

2014. szeptember 4., csütörtök

Waldorf suli "kicsit más" gyermek szemszögéből

Ebben a posztomban nem a Waldorf pedagógiát szeretném bemutatni, nem a hasonlítom össze a Waldorf iskolát az állami iskolákkal, erről nagyon sok helyen lehet már olvasni. Nem vagyok Waldorf-fanatikus, "kicsit más" fiam állami oviba járt (tesója még mindig oda jár), és jól érezte ott magát. De most, az iskolakezdés örömére mindenképp írnom kell arról, hogy miért szeretjük mi a Waldorf iskolát, miért érezzük azt, hogy jó döntés volt fiunkat ide íratni. Félreértés ne legyen, rábeszélni senkit nem szeretnék a Waldorfra, csupán a döntési folyamatot könnyíteni saját tapasztalataimmal.

2014. szeptember 1., hétfő

Diéta-felismerések...

Néhány felismerést szeretnék ma Veled megosztani, amelyekre fiunk glutén-, cukor- és tejmentes (majdnem GAPS) diétája során jutottam. Egyik sem spanyol viasz jellegű, inkább olyan elgondolkodós, rácsodálkozós. Úgy gondolom, érdemes átgondolni őket, ha egészséges a gyermeked, akkor is.

2014. augusztus 26., kedd

2014. augusztus 25., hétfő

Mit mondjunk?

Ma egy újabb sarkalatos kérdésről vetem képernyőre gondolataimat.
Hogyan beszéljek, illetve beszéljek-e gyermekem másságáról? Itt most nem a közvetlen környezettel (Nagyszülők, óvoda, iskola, közeli barátok) való kommunikációról beszélek, hanem a tágabb környezettel (távolabbi rokonok, utcabeliek, fogorvos, boltos néni, távolabbi ismerősök, játszótéri anyukák/apukák, stb...)
Gyermekem "kicsit más", vannak bizonyos, első ránézésre nem látható nehézségei. Sokszor (egyre többször) még a második benyomásra sem különbözik a többiektől. Bizonyos helyzetekben viszont elég furcsán viselkedik. Bizonyos helyzetekben jóval lassabb, "ügyetlenebb", mint társai (de van olyan, amiben ügyesebb, mint az átlag). A felszínes, kívülálló felnőtt sokszor csak azt látja, hogy egy szép, egészséges, okos tekintetű fiú "direkt" nem figyel, "direkt" nem ért, "direkt" nem kommunikál, időnként úgy hisztizik, mint egy hároméves (amióta diétázunk, azóta nem), másképp játszik, másképp beszélget, stb...
Sokan csak azt érzékelik, hogy valami nincs rendben ezzel a gyerekkel. De vajon mi?
Szerencsére van sok kedves, toleráns ismerősünk, akik a szívükkel látnak. Valószínűleg ők is észreveszik a furcsaságokat, de elsősorban azt látják, hogy mennyire eredeti, okos, szeretetreméltó ez a fiúcska. Érdekes módon az ilyen emberek közelében sokkal kevésbé viselkedik furcsán. Itt látszik az, hogy viselkedésében, fejlődésében a gyermek mennyire megfelel az elvárásoknak. Ha normálisként kezeljük, akkor normális is lesz.
De mégis! Mit kezdjünk a csodálkozó-kérdő tekintetekkel, az esetleges beszólásokkal, a türelmetlenséggel?

  1. Tudatosítsuk magunkban, hogy minél természetesebben, lazábban kezeljük gyermekünk furcsaságait, a környezet is annál kevésbé fog megütközni rajta! Nem kell feltétlenül megmagyarázni gyermekünk viselkedését. Ha épp abban a pillanatban csodálkoznak is rajta, majd pár perc múlva elfelejtik.
  2. Ha olyan helyzetbe kerülünk, hogy szükséges mégis valamennyi magyarázat, próbáljuk címke nélkül, pozitívan megfogalmazni az adott helyzetben felmerülő nehézséget! (Pl. türelmetlenkedő orvosnál: Gyermekemnek kissé megkésett a beszédértése, kérem legyen vele türelemmel!)
  3. Ha mindenképp beszélnünk kell róla, igyekezzünk nem a gyermek feje fölött kimondani a jelenlegi diagnózist. Viszont én a "címke" (pl. autista, hiperaktív, stb...) kerekperec kimondása helyett inkább az ilyen megfogalmazásokat szeretem: "Nehézségei vannak a kapcsolatteremtés és az érzelemfelismerés terén, de szépen fejlődik." vagy "Most még nehezen viseli a tömeget és a zajos helyeket." 
Az első ponthoz kapcsolódva, ha természetesen, pozitívan állunk gyermekünkhöz, egyre kevésbé fogjuk vonzani azokat a helyzeteket, amelyekben magyarázkodnunk kell, ahol pedig beszélnünk kell a problémáról, könnyedén fognak jönni a szavak.


2014. augusztus 23., szombat

Glutén- és kazeinmentes pogi

Rég volt már recept. Most sem lesz...Miért? Mert ad hoc dobtam össze tegnap nagyszülőkhöz indulás előtt, nem írtam fel az arányokat. Viszont minden várakozásom ellenére olyan szép és finom lett, hogy lefotóztam. Az ízét sajnos nem tudom itt megjeleníteni. Egy laza leírást azért adok a munkafolyamatról, gyakorlott és/vagy vállalkozókedvű konyhatündéreknek így is menni fog.

2014. augusztus 20., szerda

Megint diéta

Kedves Szülőtársam!
Egy látszólag nem ételallergiás, hanem pszichés/tanulási zavarokkal küzdő gyermeket saját elhatározásból diétáztatni nagyon nem egyszerű. Az embernek újra és újra meg kell győznie saját magát és a környezetét, hogy ez igenis működik. Persze amikor látjuk a fejlődést a gyermeknél, az szárnyakat ad, és magunkat egyre kevésbé kell győzködni.
Örömteli az, hogy napjainkban már Magyarországon is egyre többen vagyunk szülők, akik ezt az utat járjuk, szép eredményekkel.

Amennyiben gondolkodsz a GAPS, vagy a glutén- és kazeinmentes diéta elkezdésén gyermekednél, talán már el is kezdted, vagy még nem gondoltál rá, de szeretnél valamit tenni, hogy kimozdítsd kicsinyedet állapotából, akkor mindenképp ajánlom az alábbi két videót.

Ebben magyar édesanyák mondják el saját (siker)történetüket a GAPS diétával és Dr Büki György, gyermekneurológus is megszólal az ügyben:

https://www.youtube.com/watch?v=I1_5mADvZbs

Ebben pedig angol nyelven, feliratozva ad számos tanácsot egy édesanya a glutén- és kazeinmentes diétához. Természetesen saját gyermekének szinte teljes gyógyulásáról is beszámol.

https://www.youtube.com/watch?v=n7zCZcVogtQ

Váljon épülésedre! :-)





2014. augusztus 19., kedd

Fejlesztés ingyen és olcsón II.

Előző posztomban megkezdett listámat folytatom éspedig arról, hogyan érhetünk el jelentős gyógyulást gyermekünknél akkor is, ha költségvetésünk nem enged túl nagy mozgásteret.

2014. augusztus 14., csütörtök

Fejlesztés ingyen és olcsón

Bizony egy idegrendszeri/tanulási/pszichés/fejlődési zavarral, autizmussal élő gyermek fejlesztése, gyógyítása költséges. De természetesen ha családunk anyagi helyzete nem valami rózsás, akkor sem kell ölbetett kézzel ülnünk. A mai bejegyzésemben azokat a módszereket szedem csokorba, amelyeket alacsony költségvetéssel és/vagy ingyen is be tudunk építeni életünkbe.

2014. augusztus 11., hétfő

2014. augusztus 7., csütörtök

Ajánlom Őket

A mai, az eddigieknél jóval rövidebb posztomban három általam újonnan felfedezett és rögvest megkedvelt oldalt ajánlok szíves figyelmedbe, valamint egy régebbi kedvencemet. Természetesen mindegyik kicsit kapcsolódik a témámhoz.
1. Amikor először olvastam a GAPs diétáról és az azzal elérhető teljes, vagy szinte teljes gyógyulásról az autizmusból, bár elsőre is logikus és elfogadható volt számomra a módszer, mégis nagyon távolinak tűnt. Nagyon zavart az, hogy akkoriban (2011-ben) még csak külföldi tapasztalatok, külföldi szakemberek voltak elérhetőek.
Talán akkoriban azért nem vágtam bele, mert nagyon egyedül éreztem magam a témában, úgy éreztem, csak az árral szemben úsznék, talán még meg is lincselnének, hogy egy könyvre támaszkodva "éheztetem" a fiam. Hogy mi indított el 8 hónappal ezelőtt az úton?
Egy család, egy hús-vér gyerek, hús-vér szülőkkel, akikkel szinte egy városban élek, akik mellesleg rendkívül jó fejek, és akik MEGCSINÁLTÁK!!! Volt bátorságuk mindenféle háttértámogatás nélkül belevágni a diétába és a Kislányuk meggyógyult az autizmusból. Szerencsére az utóbbi években több magyar szülő dacolt a hivatalos "az autizmus nem gyógyítható" című elavult lemezzel, így ma már alapítvány szerveződött a téma köré. Íme:
GAPS Alapítvány

2. Ez az oldal (Mamaguru) ugyan nem frissül olyan gyakran, mint szeretném, de számos érdekes olvasni- és néznivalót találunk rajta arról, hogy melyek azok a környezeti hatások napjainkban, melyek veszélyt jelentenek gyermekeink egészségére és hogyan lehet ezeket elkerülni, hogyan lehet segíteni a kialakult problémákon. Szó van itt a GAPS diétáról  is.

3. Ez a receptblog nekem életmentő volt (és a mai napig is sokszor az), amikor elhagytam a glutént, cukrot, tehéntejet a fiam étrendjéből. Itt szinte csak a fenti összetevőktől mentes ételeket találsz, hihetetlen variációban, de rengeteg recept a szigorú értelemben vett GAPS-be is belefér. Főleg a desszertjeit imádom, nézz bele, érdemes!

4. Végül de nem utolsósorban egy nagyon kedves ismerősöm újonnan indult blogja. Írások egy nagycsaládról, akik nem félnek az álmaik után menni, még ha ez a nehezebb út, akkor sem. Nemcsak azért leszek rendszeres olvasója, mert isteni kecskesajtokat és fantasztikus kecsketejes szappanokat készít :-), hanem mert rengeteget lehet tanulni tőlük gyereknevelésről, útkeresésről, környezettudatosságról, természetszeretetről.

Jó olvasgatást!



2014. augusztus 5., kedd

Egy kis áttekintés

Messze még az út vége. Nem is nagyon tiszta még a végcél. Pontosabban egyetlen cél biztos: egészséges, boldog, teljes élet "kicsit más" fiunk és az egész családunk számára. Hogy ez a másság teljes elhagyásával (mert hiszek benne, hogy ez is lehetséges), vagy csak annak csökkentésével, teljes mértékben élhetővé tételével, sőt előnnyé változtatásával fog-e történni, azt még nem tudom. De a teljes, boldog, egészséges élet nem egy távoli jövőbeli cél, ez tulajdonképp minden napunk célja. Hogy élvezzük az utat is, bárhová is vezet, és ne felejtsünk el gyönyörködni a kilátásban.

2014. augusztus 2., szombat

Tesó, a házi fejlesztőpedagógus

Ha nehézséggel élő gyermeked van és van egészséges testvére, akkor lehetséges, hogy szembe találkozol, vagy már szembe találkoztál az alább felsorolt kérdésekkel, dilemmákkal.

2014. július 27., vasárnap

Közösségbe, de hova?

Úgy gondolom, elérkeztünk egy eléggé fontos kérdéshez. Az óvoda-, illetve iskolaválasztás a legtöbb szülőnek okoz némi fejtörést, problémás gyermek esetén pedig jelentő stresszel járhat nemcsak az intézmény kiválasztása, hanem a beilleszkedés időszaka is. De természetesen itt is van megoldás.

2014. július 23., szerda

Uram, adj türelmet...

"Uram, adj türelmet, hogy elfogadjam, amin nem tudok változtatni, Adj bátorságot, hogy megváltoztassam, amit lehet,És adj bölcsességet, hogy a kettő között különbséget tudjak tenni."

Aki járt már Domján Laci tanfolyamán, vagy előadásán, annak ismerős lehet ez az idézet, ami részlet egy Assisi Szent Ferenctől származtatott gyönyörű imából. Vannak időszakok, amikor sokat mantrázom ezt magamban. Nagyon egyszerűnek tűnik, mégis ha belegondolunk, ebben a fohászban benne rejlik az emberi lét bonyolultsága, ugyanakkor a lelki béke, a kiegyensúlyozottság legfontosabb titka.

Bár egykor magyar tanár is voltam, nem szeretek mélységesen igaz idézeteket, verseket boncolgatni, elemezgetni, hiszen azok minden olvasójukra egyénileg kell, hogy hassanak, a katarzis egy saját élmény, más ember belemagyarázása nem idézheti elő.

Javaslom, ha tetszik, ha magadénak érzed, ismételgesd te is magadban, vagy írd le és tedd ki jól látható helyre, vagy állítsd be a számítógépre kezdő képnek. Egy-egy ilyen gyógyító erejű idézet szinte észrevétlenül hozhat magával megnyugvást, felismeréseket, megoldásokat, elengedni tudást.

Elmondom, hogy bennem milyen gondolatokat ébresztenek e sorok. Valószínű, hogy benned egészen mást.
Nehéz felismerni a megváltoztatható és megváltoztathatatlan közötti különbséget. Én azzal egészíteném ki ezt a gondolatot, hogy ismerjük fel, mi az, amin jelenlegi tudásunk szerint változtatni tudunk. Sok betegségről, rendellenességről állítja azt az orvostudomány, hogy gyógyíthatatlan, többek között az autizmusról is. Nem mondom azt, hogy dugjuk a fejünket a homokba és kergessünk hiú ábrándokat, de gondoljunk bele, hogy a nyugati orvoslás története folyamán hány gyógyíthatatlannak hitt betegség ellenszerére, okára, gyógymódjára jöttek már rá! 
Illetve hány olyan betegség van, amelyet a hagyományos orvoslás gyógyíthatatlannak tart, miközben pl. a homeopátia, az új medicina(biologika), a fitoterápia, és egyéb alternatív gyógyító módszerek már régen ismerik a megoldást, és számos ezeknek köszönhető gyógyulásról találunk beszámolókat. Ezeket az orvostudomány csodaszámba menő spontán gyógyulásoknak könyveli el, de a gyógyult betegek, családjaik és segítőik tudják, hogy bizony itt nem spontán történtek a dolgok (bár az is előfordul), hanem kemény munka, gyógyulni akarás állt a háttérben.
Tehát inkább azt mondanám, „az orvostudomány jelenlegi tudása szerint nem gyógyítható”. Ezzel nyitva hagyom a lehetőségét mindenféle egyéb, vagy jövőbeli megoldásnak, ugyanakkor elfogadom a pillanatnyi helyzetet...

Igen, előfordulhat az is, hogy valamely nehézséggel élete végéig együtt kell élnie a gyermeknek.
Előfordulhat, hogy bizonyos dolgokban valóban nincs választásunk. De egy valamiben biztosan van: abban, hogy hogyan éljük meg mindezt. Hogy gyermekünk felé optimizmust, életörömet, megoldáscentrikusságot, lelki békét, vagy megkeseredettséget, dühöt, fásultságot sugárzunk. Hogy megmutatjuk-e neki az utat a problémájával együtt is teljes, kiegyensúlyozott élethez, vagy azt közvetítjük, hogy bizony ezzel a nehézséggel nem lehet sikeres, boldog életet élni. Hogy ellenségnek tekintjük-e a külvilágot, vagy a negatív tapasztalatokra nem fókuszálva megkeressük a külvilágban is szövetségeseinket.
Fontos tudunk, hogy hozzáállásunk megváltoztatásával gyermekünk hozzáállása, énképe is változik. Nem baj, ha tisztában van hiányosságaival, nehézségeivel, de azzal is tisztában kell lennie, hogy a boldog, teljes élet rajta is múlik.




2014. július 22., kedd

Egy lépés hátra

Amikor elkezdtem írni ezt a blogot, azt ígértem, pozitív leszek, nem fejtegetem a problémákat, nem sajnálom magunkat, nem írom le sérelmeinket, negatív tapasztalatainkat. Ehhez eddig is tartottam magam, most sem tervezem másképp, még is úgy érzem, írnom kell arról, hogy mi történik, amikor az embert (remélhetően átmenetileg) elhagyja optimizmusa.

2014. július 20., vasárnap

Útban a GAPs-diéta felé : "sokmindenmentes" csokitorta szülinapra

 Receptet még nem nagyon tettem közzé ezen a blogon (talán kivéve a befőzés posztnál), úgyhogy épp ideje. Hiszen ha valakit netán sikerült meggyőznöm (vagy más valakinek sikerült meggyőznie), hogy a GAPs diéta, vagy a cukor-, glutén-, tehéntejmentes diéta kiutat jelenthet számos gyermekkori magatartási/pszichés/tanulási problémából, enyhítheti az autizmust, akkor első körben receptek után kezd el kutatni. Hát akkor íme!

2014. július 18., péntek

Még egyszer természetesen!!!

Ahogy annak idején nehézséggel élő gyermekünk kedvéért szépen fokozatosan elkezdtünk egyre természetesebben élni, környezetbarát (és egészségbarát) háztartást vezetni, bioélelmiszereket fogyasztani, természetes tisztálkodószereket használni, tudatosabban kiválasztani élelmiszereinket és mindazt ami körülvesz, mi is elkezdtük egyre jobban érezni magunkat. És mindezek a változtatások kisebbik, egészségesen fejlődő gyermekünkre is nagyon jó hatással voltak. És sok "zöld" szokásunk elterjedt azóta a családban is.

2014. július 17., csütörtök

Csak természetesen III.....Így gyógyulunk mi!

Mai szösszenetem még mindig a méregtelenítés, vegyszermentesség jegyében íródik. Előző két posztomban itt  és itt) már írtam arról, mennyire fontos, hogy nehézséggel élő gyermekünket minél jobban tehermentesítsük a környezeti mérgektől. A GAP-szindrómáról szóló szakirodalom is leírja és én is tapasztalom, hogy mivel az autizmus, hiperaktivitás, és egyéb általam tárgyalt problémák mind az emésztőrendszer nem megfelelő működésére vezethető vissza, ezért a legtöbb ilyen gyermeknél (és felnőttnél) megfigyelhetünk valamilyen immunrendszeri betegséget (pl. asztma, allergia, ekcéma), légúti betegségekre való hajlamot, vagy emésztési problémát.

2014. július 16., szerda

Csak természetesen II...Gyógyító háztartás

Szóval akkor folyt. köv....az előzmények ebben a bejegyzésben. Ott tartottam, hogy a GAP-szindróma című könyv elolvasása után úgy döntöttem, hogy haladéktalanul megszabadulok a környezetünkben (és bennünk) lévő sok-sok méregtől, amennyitől csak tudok.
Nincsenek véletlenek, éppen ebben az időszakban indult lakóhelyemen egy ökokör, ahova rögtön jelentkeztem is. Így több oldalról támogatva indulhatott a zöldítés, elindultunk az úton a környezet-, és egészségtudatosabb élet felé.
Miután a lehető leginkább környezetkímélő módon megszabadultunk a szintetikus tisztítószerektől és kozmetikumoktól, elkezdtem kísérletezni a háztartásban ezek alternatív, természetesebb változataival.

Kísérletezéseim eredménye:

  • A mosáshoz meleg vízben feloldott mosószódát, öblítő gyanánt ecetet (benne illóolajakat, néha mosóparfümöt) használok. Fehérítéshez szódabikarbónát/nátrium-perkarbonátot/citromlét, folteltávolításhoz hagyományos, főzött házi szappant.
  • Kézi mosogatáshoz Ecover mosogatószert alkalmazok,  mosogatógépbe mosószóda és citromsav keverékét, a mosogatógép öblítőtartályába ecetet teszek.
  • Felmosni ecetes-illóolajos, vagy mosószódás-illóolajos vízzel szoktam.
  • Ablakot pucolni ecet és házi pálinka keverékével. (Tökéletesen ragyogó a hatás, a kocsmaszag meg hamar elillan :-))
  • Vízkőoldásra citromsavat, vagy 20%-os ecetet használok.
  • Tűzhelytisztításra 20%-os ecetet, vagy kávézaccot használok.
  • A toalett tisztítására citromsav és szódabikarbóna keverékét használom, illatosítására narancs, vagy citrom illóolajat.
  • A gyerekeket házi kecsketejes szappannal fürdetjük, a fogukat Weleda bio fogkrémmel mossák, ami fluoridmentes (ez nagyon fontos, a fluorid fekete listán van!), hajukat házi gyógynövényes hajmosó szappannal mossuk (a szappanokat szappankészítő ismerősöktől veszem).
Természetesen az út, a kísérletezés még nem ért véget. Időről időre egyre több és jobb praktikát, natúr terméket fedezek fel. Ezekkel a megoldásokkal sok pénzt megspórolunk (ezt lehet a diétára, fejlesztésekre fordítani) és az egész család egészsége javult. "Kicsit más" fiamnak szinte teljesen eltűnt az asztmája, nekem a pollenallergiám jelentősen mérséklődött. Bőrünk állapota rengeteget javult, érezhetően frissebb, egészségesebb a levegő az otthonunkban.
És ennyivel kevesebb méreg terheli fiunk idegrendszerét, ez is közelebb viszi a gyógyuláshoz, tisztuláshoz.
Ha problémás gyermeked van, vágj bele a fent felsorolt változtatásokba! Megéri!


2014. július 15., kedd

Csak természetesen!

Ha úgy döntöttél, hogy idegrendszeri/pszichés/tanulási problémával élő, vagy autista gyermekeddel kipróbálsz egy alternatív utat, tájékozódsz a Gaps-diétáról, illetve a GAP-szindróma miben létéről, láthatod, hogy a módszer/elmélet "szülőanyja", Natasa Campbell-McBridge doktornő nagy hangsúlyt fektet a megfelelő étrend kialakítása mellett a méregtelenítésre, a gyermek környezetének vegyszertelenítésére is.

2014. július 13., vasárnap

Nyugi! :-)

A napokban ezen a blogon olvastam az "aggódáspiramisról". Eszerint mindig a legnagyobb kaliberű dolgok miatt aggódunk, például ha éppen kirúgtak az állásunkból, akkor valószínűleg nem amiatt aggódunk, hogy nincs kitakarítva a nappali, és mi lesz, ha valaki váratlanul betoppan.
Elgondolkodtam, hogy vajon így van-e ez minden esetben, például ha van egy nem egészségesen fejlődő gyermeked, akkor ezzel egy csomó aggódnivaló kikerül a látótérből?

2014. július 12., szombat

Más közegek...mozogj, érezz, fejlődj!

Mozogni jó, mozogni egészséges! Sőt bizonyos mozgásformáknak egyenesen varázslatos a hatásuk egy problémás gyermeknél, lásd TSMT torna. De a konkrét fejlesztési céllal "kitalált" tornákon kívül is számos olyan mozgásforma van, amelyeknek terápiás hatása lehet figyelemzavar, túlmozgásosság, autisztikus tünetek, tanulási nehézségek, vagy egyéb idegrendszeri/pszichés problémák esetében.

2014. július 11., péntek

Gyógyítsd magad!

Egészségesen fejlődő gyermekek esetében is nagyon fontos, hogy beépítsük mindennapjainkba a pozitív megerősítéseket. Ebbe a mindennapos apró dicséretektől ("De örülök, hogy szépen köszöntél a boltban!") az általánosabb pozitív állításokig (Ügyes vagy!/De sokat ügyesedtél!, Erős vagy!, Egyre egészségesebb vagy!) sok minden bele fér.
Persze itt is fontos az agykontroll tanfolyamon is említett "pozitív realizmus", ne dicsérjük agyon a gyerkőc rajzát, ha csak kettőt firkantott a papírra, illetve ne mondjuk neki, hogy makk egészséges, amikor éppen 39 fokos lázzal fekszik!

2014. július 10., csütörtök

It works!

Kedves olvasóm, ha lelkes agykontrollos vagy, és pontosan tudod, mert megtapasztaltad, hogy a gondolat ereje hegyeket mozgathat meg, akkor elnézést, amiért több bejegyzésemben is azt igyekszem bizonyítani, hogy az agykontroll működik. Bár úgy tapasztaltam, sikertörténeteket agykontrollos "öreg rókák" is szeretnek hallani.

2014. július 8., kedd

Liebster Award díjat kaptam!

Kedves Olvasóim!

Azon megtiszteltetésben volt részem a múlt héten, hogy két kedves blogíró társamtól Gyebnár Tímeától, a http://office-inform.hu/ oldal szerzőjétől és Kovács Mónikától, a http://gyereksziv.blogspot.hu/ blog írójától Liebster Award díjat kaptam. Ez egy vándor díj kezdő blogolóknak. Aki megkapja, annak a díj küldője által feltett négy kérdésre kell válaszolnia, majd továbbadnia a díjat néhány szintén kezdő blogíró társnak, négy újabb kérdéssel.

2014. július 6., vasárnap

Rendhagyó bejegyzés -- Ádi és Moncsa története

Ebben a bejegyzésemben nem magamról, nem magunkról írok, nem is módszert ismertetek. Itt szeretném bemutatni egy kedves bloggertársam, Moncsa és egy csodálatos kisfiú történetét, mert számomra példaként szolgál. Példaként arra, hogy hogyan lehet boldogan, szeretetben nevelni egy rendellenességgel született gyermeket, mennyire fontos ilyenkor a családi összetartás, a hit, és a feltétel nélküli anyai szeretet. Az ő 8 éves kisfiának nem tanulási, vagy viselkedési, pszichés problémája van, hanem achondroplasiás, ami a törpenövés egyik leggyakoribb fajtája. A sajátos arányokkal rendelkező testalkat mellett légúti, izomtónusbeli és egyéb eltérésekkel is járhat, az intellektus normál.
Moncsáéknak van még egy 2 és fél éves kislányuk, boldog, harmonikus családi életet élnek.
Idézek egy Tőle kapot levélből. Merítsünk erőt belőle!

2014. július 4., péntek

Befőzésre fel! (Cukrot, tartósítószert NE vegyél!)

Az előző bejegyzésemben arról beszéltem, mennyivel megkönnyítheti a diétáztató szülő (vagy a diétázó személy) dolgát, ha nyáron feltankolja az éléskamráját saját készítésű, cukor és tartósítószer mentes befőttekkel, savanyúságokkal, lekvárokkal, különböző formában eltett zöldségekkel és gyümölcsökkel. 

2014. július 2., szerda

Hogyan tegyük könnyebbé a diétát?

Egy gyermeket diétáztatni nagyon munkás, nem olcsó, és nagyon jó szervezőkészséget kívánó feladat. Pláne ha olyan összetett diétáról van szó, mint a GAPs. De ha csak néhány alapanyagot hagyunk el (pl. glutén, tehéntej, cukor, tartósítószer - kezdetben ezek közül érdemes választani), akkor is életünk szerves részévé válik a főzés.

Egy idő után minden diétáztató anya fejében felmerül: hogyan lehet ezt egyszerűbbé, gyorsabbá, olcsóbbá tenni úgy, hogy közben az ételek minőségéből ne engedjünk és ne hibázzunk a diétában sem?

Mai tippem: A BEFŐZÉS, éspedig cukor és tartósítószer nélkül. Ha bárhonnan hozzájutsz szezonban olcsón, vagy netán ingyen nagy mennyiségű gyümölcshöz, vagy zöldséghez, akkor javaslom, ne habozz!
Igen, kicsit melós (bár minden eltett dolognak megvan a végtelenül egyszerű, mégis finom receptje), de egész évben élvezhetjük a nyári néhány órahossza munka gyümölcsét (stílszerűen :)). EZ TAPASZTALAT!

Hihetetlen jó érzés, amikor bedobom a húst a sütőbe, előkapok egy üveg szuperfinom körtebefőttet, és már kész is a GAPs diétának megfelelő második fogás.
Vagy egy gyors vacsi: eltett lecsóra ráütök néhány tojást, és már élvezheti is a család a nyár ízeit télen.
Vagy gőzöm nincs, mit kenjek a gluténmentes/paleo/GAPs kenyérre, hogy ehető legyen? Elő a házi lekvárt, vagy zöldségkrémet, elég domináns az ízük ahhoz, hogy a szokatlan kenyereket ehetővé tegye.

Újabb kérdés: ÉS NEM ROMLIK MEG?
Válasz: NEM!!! Tényleg!

Ha szépen kiforralod előtte az üvegeket és a kupakokat (lehetőleg új kupakokat), forrón töltöd az üvegbe a főzött dolgokat, vagy elég ideig dunsztolod a dunsztolni valókat, dugig rakod az üvegeket, majd ha rászorítottad a kupakot, fejre állítod, végül beteszed száraz dunsztba, akkor tutira nem! Még akkor sem, ha egy gramm cukor sincs benne, vagy nyírfacukorral/eritrittel készítetted. Tartósítószernek pedig a közelébe sem megyünk! :-)

Következő bejegyzésemben konkrét egészséges befőzési recepteket osztok meg, tisztázzuk a befőzési alapfogalmakat (dunszt, száraz dunszt) de addig is, nézd meg, hogyan készítem a meggybefőttet minden nélkül. Ja, a receptben kukta szerepel, én nem kuktában csinálom, csak nagy fazékban, és úgy is működik :-)! Köszönet a receptért Antal Valinak!




2014. június 30., hétfő

A vizuális napirend

Amikor nagyon enyhe az autizmus egy gyermeknél, vagy csak néhány autisztikus tünet van egyéb idegrendszeri éretlenségből származó tünetekkel, tanulási problémák, stb., akkor hajlamosabb az ember inkább az utóbbiakkal foglalkozni. Ennek sokféle oka van.

2014. június 28., szombat

Ő is zseninek született...

Nemrégiben újraolvastam Peter Kline :Zseninek születtünk című könyvét, melyet minden szülőnek, tanárnak, agykontrollosnak csak ajánlani tudok.
A könyv arról szól, hogyan bontakoztathatjuk ki legjobban a bennünk és gyermekünkben (tanítványainkban) élő zsenit, hogyan hívható elő a mindenkiben meglévő kreativitás, hogyan válhat a tanulás, a megismerés, a munka, a tanítás és a gyereknevelés örömteli, izgalmas kalanddá.
A könyv 1. Függelékében a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek szüleinek dob mentőövet a szerző úgy, hogy egy agykárosodott gyermek édesanyja meséli el a történetét a szerző hozzászólásaival.

2014. június 26., csütörtök

Pozitívan, röviden, egyre jobban....

Nehézségekkel élő gyerekkel boldogan...hogyan? Például így:


  • Képzeld boldognak és egészségesnek nagyon sokszor, alfában és bétában!
  • Örülj a legkisebb sikernek is vele kapcsolatban!
  • Ha van egészséges testvére, adj hálát ezért nap mint nap!
  • Mindig keresd azt, hogy miben jó, miben átlag feletti, miben különleges!
  • Légy rá büszke!
  • Nevess Vele, Rajta, Magadon!
  • Ha hatékony fejlesztési módszerre, gyógymódra bukkansz, csináld!
  • Problémáit fogadd el, majd keress megoldást rá! Soha ne fogadj el ilyen kezdetű diagnózist: "Az Ön gyereke soha nem lesz képes..../soha nem fog tudni.../mindig is nehézségei lesznek.../gyógyíthatatlan..."!
  • Gondolj bele: ha ő nem lenne ilyen, te most nem az lennél, aki vagy! 
  • Gondolj bele, nyilvános helyen nem az minősít Téged, hogy a gyereked hogyan viselkedik, hanem hogy Te hogyan reagálsz rá. Hatalmas tudatosságbeli előrelépés az, amikor az ember felül tud emelkedni a "mit szólnak a többiek" lemezen, és szívből tud cselekedni.
  • Ne feledd, Ő is a saját útját járja, ahogyan Te is. Segíthetsz neki (sőt segítened kell), de az Ő útja nem a Te utad. Te a saját utadon jársz?


2014. június 24., kedd

GAPs-diéta tippek

Hogyan lehet bevezetni egy ennyire speciális diétát, amikor nincs is a gyermeknél bizonyítva semmiféle ételallergia és nincs a közelben olyan orvos, dietetikus, aki az ügy mellett állna? Például fokozatosan. Már az előző bejegyzésemben is írtam, hogy mi nagyon fokozatosan vezettük be az életünkbe a változtatásokat, és még mindig nem tartunk a 100%-os GAPs-nél, ahogy a nagykönyvben meg van írva, de már így is vannak eredmények.

Szerintem legegyszerűbb a háztartás vegyszermentesítésével kezdeni. Az nem kíván különösebb áldozatot a gyermektől és végső soron a szülőktől sem, ha szintetikus tisztító- és tisztálkodószereinket lecseréljük. És bármilyen hihetetlen, a környezet- és emberbarát megoldások egyben pénztárcabarátok is!

Kis lépésnek tűnik, de nagyon jelentős a cukor kiiktatása. Itt  döbben rá az ember, hogy az csak egy dolog, hogy az én konyhámban már nincs is cukor, és nem is veszek soha csokoládét, cukorkát..., mert ha szoktál túrórudit, gyümölcsjoghurtot, kekszet, üdítőt, bármilyen péksüteményt venni, étteremben, menzán pl. gyümölcslevest, főzelékféléket rendelni, akkor bizony van cukorbevitel.

A cukorról való leállással kezdődik az otthon sütés, én ekkor indultam el konyhai kísérletező kalandomban.
Úgyhogy talán az első lépések közé kell, hogy tartozzon az otthoni sütés-főzés kialakítása. Rászokni arra, hogy boltokban szinte csak az alapanyagokat veszi meg az ember, és a főételtől a desszertig, a kenyértől a joghurtig minden készételt otthon állít elő. (Ételallergiás gyerekek szülei tudják, miről beszélek :-). Ilyenkor kezdi el az ember értékelni a természetes nasikat, amikkel már nem kell semmit csinálni, csak a gyerek elé tenni, itt a gyümölcsökre, nyers zöldségre, aszalt gyümölcsökre, olajos magvakra gondolok. Ezekre érdemes "rászokni".

Jó módszer a diéta elkezdésére az, hogy kipróbálunk sok-sok receptet még nem élesben, és csak akkor állunk rá  a diétára, amikor már sok kipróbált, és a család (vagy legalább az érintett) által szívesen fogyasztott étel, desszert, kenyérféle van a tarsolyunkban.

Az is működhet, hogy fokozatosan hagyjuk el a tiltott dolgokat. Pl. 1-2 hétig csak a tehéntejet, bolti tejtermékeket mellőzzük, ha már ez működik, akkor jöhet a glutén, majd néhány hét (vagy hónap)után minden gabona, és folytathatjuk, vagy megállhatunk ott, ahol javulást észlelünk.

Nekem még ennél is jobban tetszik az a módszer, hogy mindig csak egy étkezésre koncentrálunk. Pl. elhatározzuk, hogy csak a reggelit átállítjuk a GAPs diétának megfelelőre. Amikor ez már rutinszerűen megy, akkor lehet reggeli+kisétkezések, nasik. Ezután a vacsora, majd végül az ebéd is. Ez alatt a folyamat alatt akár hónapok is eltelhetnek.

Következő bejegyzéseimben folytatni fogom ötletelésemet, de még egy dolgot fontosnak látok leszögezni!
Nem szabad belezakkanni a diétába! Olyan tempóban és mértékben érdemes bevezetni, ami még "jól esik", ami mellett még élvezni tudjuk a konyhában kísérletezést és azt, hogy teszünk a gyerekünk egészségéért. Nagyon fontos, hogy ne a kerülendő ételektől rettegjünk, hanem koncentráljunk az ajánlott, megengedett finomságokra, írjuk össze a lehető legtöbb ételféleséget, ami ezek közül a család szája íze szerint való. Meglepően hosszú lehet a lista! :-)
Mindenkink jó tisztulást, gyógyulást akár ezen az úton, akár más módon!


2014. június 23., hétfő

GAPS Diéta - lehetetlen?

Ha egy tanulási- és/vagy viselkedési problémával, netán autizmussal élő gyermek édesanyja kezébe kerül a GAP-szindróma című könyv, vagy benéz a GAPs-diéta honlapjára, és úgy dönt, hogy belevág a diétába, valószínűleg a sok-sok kétség mellett (valóban működik?) az az első gondolata, HOGYAN lehet ezt megvalósítani? Most akkor éjjel-nappal főznöm kell? Nem mehetünk vendégségbe? Mi lesz az oviban/suliban? Mennyibe fog ez kerülni? És egyáltalán meg fogja ezeket enni a gyerek?

2014. június 21., szombat

Moksa Elixír, avagy hogyan tanultunk meg aludni 6 évesen?

A Moksa Elixír nem csodaszer, "csak" egy zseniális magyar találmány. A homeopátia és a Bach-virágterápia alapelveit ötvöző információs készítmény, egy szelíd gyógymód. Mint a homeopátiás szerek általában, nem hat egyik napról a másikra, viszont a probléma gyökerét szünteti meg, a testi tünetet kiváltó lelki blokkot oldja föl. Ezért sok esetben nemcsak egy adott betegség, vagy tünet megszűnését tapasztalhatjuk, hanem hangulatbeli, személyiségbeli, életvezetésbeli pozitív változásokat is. Például az önbizalom növekedése, a kapcsolatok javulása, nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá válás, "életfeladat" megtalálása.

2014. június 19., csütörtök

Gyógyítható?

Az általam ismert és tárgyalt gyermekkori (és felnőttkori) idegrendszeri problémák (autizmus, hiperaktivitás, diszlexia, diszgráfia, figyelemzavar)  a hivatalos álláspont szerint nagyon jól fejleszthetőek, de "kigyógyulni" nem lehet belőlük. Esetleg enyhébb esetekben "kinőhetőek". Ez utóbbit nemrégiben egy gyerekpszichiáter mondta nekem az autizmusról, miszerint ez a legújabb megfigyelés. Az én álláspontom (és tapasztalatom) az, hogy meg lehet gyógyulni, vagy legalábbis meg lehet közelíteni az egészséges állapotot.

2014. június 18., szerda

Ne csináld helyette!

Egészségesen fejlődő kisebbik gyermekemnél azt figyeltem meg, hogy bármit is csinálok, ő egyenesen halad az önállósodás útján, ha valami nem megy neki, akkor sem engedi, hogy segítsek, hanem addig-addig próbálgatja, amíg össze nem jön a dolog. Nos ez nem így van a "kicsit más" fiamnál.

2014. június 17., kedd

Fogadd el!

Milyen elcsépelt mondat! Akinek valamilyen nehézséggel élő gyerkőce van, főleg ha már a "gyógyíthatatlan" címkét is megkapta, ezt is hallotta már: "Ne edd rajta magad! Nyugodj bele, fogadd el!" Nos én nem mondom ezt, meg mást sem, hogy mit csinálj, ha hasonló cipőben jársz, csak azt mesélem el, én mit csináltam.
Hát először majdnem belezakkantam, a tünetek megjelenése, illetve a diagnózis utáni kb. másfél év nagyon nehéz volt. Aztán elindultunk fölfele. Először is egy természetgyógyász azt mondta róla, hogy ő egy kristálygyerek, nagyon különleges ember, és hogy legyek büszke rá, hogy engem választott anyukájának, mert én tudom segíteni őt életfeladata beteljesítésében.
Nem tudom, valóban kristálygyerek-e, nem értek hozzá, illetve úgy gondolom, minden gyermek különleges, és mindenki feladattal jön a Földre. Viszont rádöbbentem arra, hogy igenis, lehetek rá büszke, lehetek vele boldog, ő akármilyen is.
Miért is kellene egy gyerkőcnek úgy viselkednie, olyan tempóban fejlődnie, úgy játszania, úgy beszélnie, mint a többieknek, vagy mint ahogy a nagykönyvben meg van írva, ahhoz, hogy az édesanyja örüljön neki? Mi van akkor, ha őt az teszi boldoggá pillanatnyilag, hogy egy saját költésű, látszólag értelmetlen versikét ismételget? Mi van akkor, ha röpköd a kezével? Mi van akkor, ha kiakasztják a hangos, túlzsúfolt helyek, és a hipermarketben befogott füllel mászkál, és egyre hangosabban dünnyög? Neki perpillanat erre van szüksége, és kész! Attól még ő egy csodálatos ember! És én sem attól leszek mintaanya, mert a gyerekem mintaszerűen viselkedik, és attól sem, hogy mások mintaanyának gondolnak. Ahhoz, hogy az ember "elég jó anya" tudjon lenni, végérvényesen ki kell lépnie a "mit gondolnak rólam?" című kérdéskörből. Igazán szívből csak ezután tudunk cselekedni.
Azt hiszem, nálunk itt történt meg az elfogadás. És ettől kezdve tudtunk megint úgy élni, mint egy kétgyerkőcös, boldog család, örömünkben sírni a legkisebb sikereken, nevetni a nehézségeken, igazán megélni és nemcsak túlélni életünk eseményeit. És ahogy megtörtént ez az elfogadás, a probléma elengedése, a hétköznapok megélése úgy, ahogy vannak, tódulni kezdtek az életünkbe azok a módszerek, emberek, anyagok (táplálékkiegészítők, homeopátia, diéta), amelyek és akik az utóbbi időszakban megélt hatalmas gyógyulást, fejlődést hozták.
Mert azt elfogadtuk, hogy ő ilyen, de ez csöppet sem azt jelentette, hogy beletörődtünk abba, hogy nehézségei, problémái vannak. Ettől kezdve az volt a cél , hogy mint család, jussunk minél közelebb az EGÉSZség állapotához, mindegyikőnk találja meg a helyét a világban, és G. legyen JÓL. Vagyis legyen egészséges, vidám, kiegyensúlyozott. És lőn...

2014. június 16., hétfő

Egészségmanó, avagy gyermekeim első találkozása az agykontrollal

2012 áprilisa volt, virággal teli, kicsit napos, kicsit esős idő, amikor megtettem első nagyobb lépésemet a jobb agyfélteke felé. Az agykontroll tanfolyam első hétvégéje után, szerintem sok alfajáró társamhoz hasonlóan, feldobva, feltöltődve indultam haza, tudván azt, hogy az ott megszerzett tudással már nem leszek képes ugyanúgy gondolkodni és ugyanúgy tekinteni az életünkre és a problémáinkra (amelyek valójában FELADATOK), mint azelőtt. Két gyermekem bágyadtan, tüsszögősen, köhögősen várt otthon.
A tanfolyamon megtanultuk, hogy gondolataink, szavaink és elménkkel alkotott képeink segítségével tudunk hatni szervezetünkre, sőt mások szervezetére is, betegség esetén elő tudjuk idézni, fel tudjuk gyorsítani a gyógyulást.
Természetesen rögtön elkezdtem vizualizálni, hogy a fiúk szépen gyógyulnak, hamar elmúlik a nátha, és végül egészségesen és vidáman játszanak, mennek óvodába.
 De úgy éreztem, nem csak az én ügyem az ő gyógyulásuk, hanem nekik is mielőbb meg kell tanulniuk önmagukon segíteni, úgyhogy hirtelen ötlettől vezérelve elkezdtem nekik mesélni a kis Egészségmanóról. Egészségmanója mindenkinek van és mindenkinek másmilyen (a fiúk rögtön ki is találták, hogy egyiküknek a Kisvakond, másikuknak Bob a mester az egészségmanója, én azt mondtam, hogy nekem egy pici doktorbácsi). Ez a pici jó barát mindig megjelenik, amikor betegek vagyunk, rosszul érezzük magunkat, baleset ért, vagy egyszerűen csak szomorúak vagyunk, és segít, meggyógyít bennünket. Ha kell, tud hívni még egyéb segítőket, vagy meg tudja sokszorozni önmagát. Bemegy a fájó, vagy beteg testrészbe, és ott takarít, hegeszt, ragaszt, beken, vagy amit éppen kell. A fent említett megfázáskor a gyerkőcök megkérték Egészségmanójukat, hogy ugorjon be a szájukba, takarítsa ki a torkukat, majd kenje be hűsítő varázskrémmel, valamint takarítsa ki az orrukat.
Mielőtt bárkiben felmerülne, itt nem a gyerkőcök átveréséről van szó. Tudják, hogy ez is egy Anya által kitalált mese (mint sok más is, amit este mondok Nekik), de amíg erről beszélgetünk, addig valóban elképzelik, hogy egy kedves segítő (az immunrendszerük) dolgozik és a beteg testrészük egyre jobban lesz. Nyűglődés helyett a gyógyulásra koncentrálva, a mese, az együtt töltött idő, és a jó hangulat gyógyító hatását kihasználva azóta tényleg gyorsabban esünk túl minden betegségen. Sikerült már ezzel a módszerrel megszüntetni asztmás rohamot, elmulasztani hasfájást, nagyon gyorsan megnyugodni tomboló hisztiből, eleséskor nem megijedni a vérző sebtől (a vérzéselállításról még majd írok).
És ez még csak az első lépésünk volt ezen az úton...


2014. június 15., vasárnap

Egyre jobban...

Hogy miben segített nekünk az agykontroll?
Lassan ott tartunk, hogy könnyebb lenne felsorolni azt, hogy miben nem. Végülis lottó ötösünk még nem volt…a Maratont sem futottam még le…De komolyra fordítva a szót, abban nem segített még az agykontroll, amit még nem próbáltunk. Ami célt (vagy részcélt) kitűztünk magunk elé, el tudtuk hinni, hogy sikerül és ki tudtunk mellette tartani, azt sikerült elérni (vagy nagyon közel vagyunk az eléréséhez), amennyiben igazán vágytunk rá.

2014. június 14., szombat

2014. június 13., péntek

Okosító torna csoportban

Egy régebbi bejegyzésemben részletesen írtam a TSMT tornával kapcsolatos tapasztalataimról, ott az egyéni tornát mutattam be. Az otthoni program tökéletes kiegészítője a csoportos TSMT torna, hiszen itt a különböző mozgásformák terápiás hatása mellett ott van számos, csak csoportban végezhető fejlesztő játék, tevékenység (a fogócska különböző formái, kidobók, "féltek-e a farkastól?", "mókusok ki a házból!", stb.), sok-sok olyan feladat, ami  kortársakkal való interakciót, hozzájuk való alkalmazkodást kíván.

2014. június 12., csütörtök

Ki vagyok én és miért vagyok itt?

Szervusz Kedves Olvasóm!

Icu vagyok, kétgyermekes anya, feleség, tanár, agykontrollos és útkereső. Nagyobbik fiam, G. egy kicsit más utakat jár, mint a többiek. Kétéves koráig egészségesen fejlődött, ezután viszont számos területen meglassult, megállt a fejlődés, enyhe autizmus spektrumzavar és többféle részképességzavar alakult ki nála, számos érzelmi, viselkedési, egészségügyi problémával kísérve.
G. most lassan 8 éves. Rendkívül okos, kedves, nyugodt, első osztályos (normál iskolában) kisgyermek. Számos területen teljesen, vagy majdnem meggyógyult, behozta kortársait. Kicsit még furcsa, kicsit még más, kicsit még nehezen teremt kapcsolatot, még naivabb, mint a többiek, de megállíthatatlanul fejlődik, és ami még ennél is fontosabb, boldog és kiegyensúlyozott.
Ebben a blogban szeretném Nektek az ide vezető utat bemutatni, mindazt a remek módszert, amelyek hozzásegítették fiunkat a gyógyuláshoz, és mindazt, amelyek jelenleg is segítenek nekünk és még számos sorstársunknak.
A gyermekemmel kapcsolatban menthetetlenül optimista vagyok, úgyhogy nem szándékozom részletezni nehézségeinket, fájdalmainkat, sérelmeinket (főleg a régieket), hiszen a problémák azért vannak, hogy megoldjuk, vagy elengedjük őket. Minden hasonló cipőben járó szülőt szeretnék biztatni arra, hogy higgyen, bízzon, örüljön a legkisebb sikereknek is, legyen büszke a gyermekére, mert így jönnek majd a megoldások is csodás módszerek, nagyszerű pedagógusok, sőt spontán fejlődés formájában.
Lesz itt szó fejlesztésekről, tornáról, homeopátiáról, táplálkozásról, vegyszermentességről, agykontrollról, óvodáról, iskoláról, testvérkérdésről, sikerekről, hétköznapokról és arról, hogy milyen kerek is tud lenni a világ egy nehézségekkel élő gyermekkel is.
Legyenek az itt található információk épülésedre!
Köszönöm, hogy benéztél!

2014. június 11., szerda

Köszönjük TSMT torna!!!

Egy zseniális magyar találmány a TSMT (tervezett szenzomotoros tréning), mely megváltoztathatja a problémás gyermeket nevelő családok életét. A gyermek a torna során szinte lerázza magáról a nehézségeit, megváltozik a mozgása, viselkedése, arckifejezése, beszéde (akár be is indul, ha még nem beszél), ha már iskolás, javul az írásképe, elhagyja rossz szokásait, pótcselekvéseit, újabb szokásokat vehet fel (pl. elkezd rajzolni, ha eddig nem rajzolt), kinyílik a világ felé. Okosító tornának is nevezik. De nem csak okosít. Gyógyít testet-lelket.

Első bejegyzés:)

Hálás vagyok az autizmussal élő, "kicsit más" gyermekemnek.